Farmaceutický gigant Pfizer dostal rekordne vysokú pokutu 2,3 miliardy za nelegálnu propagáciu svojho lieku. Táto pokuta bola udelená v roku 2009 americkým ministerstvom spravodlivosti a bola najvyššou pokutou v histórii farmaceutického priemyslu v USA.
Pfizer bol obvinený z toho, že propagoval liek Bextra, určený na liečbu artritídy, na použitie v prípadoch, kde to nebolo schválené a to aj napriek pochybnostiam o jeho bezpečnosti. Okrem toho Pfizer propagoval aj ďalšie lieky na nelegálne účely, ktoré neboli schválené, čo viedlo k tejto obrovskej pokute.
V dôsledku nelegálnej propagácie lieku Bextra spoločnosťou Pfizer boli zaznamenané zdravotné problémy. Bextra bol stiahnutý z trhu v roku 2005 kvôli zvýšenému riziku srdcových infarktov a mozgových príhod pri jeho používaní.
Pfizer používal rôzne taktiky na propagáciu Bextra:
- Podplácanie lekárov: Spoločnosť údajne platila lekárom, aby predpisovali Bextra na neschválené účely.
- Marketingové kampane: Pfizer organizoval semináre a konferencie, kde propagoval Bextra na neschválené použitie.
- Distribúcia vzoriek: Lekárom boli poskytované bezplatné vzorky lieku, aby ich mohli predpisovať pacientom na neschválené účely.
Tieto praktiky viedli k tomu, že mnoho pacientov užívalo Bextra spôsobom, ktorý nebol bezpečný, čo nakoniec viedlo k jeho stiahnutiu z trhu a k veľkej pokute pre Pfizer.
Zvlášť zaujímavé je to, že „liek“ bol uvedený na trh v roku 2005, v tom istom roku bol stiahnutý z predaja, no k súdnemu rozhodnutiu o pokute došlo až v roku 2009. V médiách sa objavili články o tom, že Pfizer používal skrytú reklamu, pričom dôvod pokuty bol omnoho závažnejší a o skrytú reklamu v konečnom dôsledku nešlo. Šlo o zdravie a život ľudí.
Existuje niekoľko kontroverzných prípadov spojených s farmaceutickými spoločnosťami. Tu sú niektoré z nich:
- Merck a Vioxx: V roku 2004 bol liek Vioxx stiahnutý z trhu kvôli zvýšenému riziku srdcových infarktov a mozgových príhod. Merck čelil tisícom žalôb a nakoniec zaplatil miliardy dolárov na urovnanie sporov1.
- Johnson & Johnson a talcové produkty: Johnson & Johnson čelil mnohým žalobám kvôli tvrdeniam, že ich talcové produkty spôsobujú rakovinu vaječníkov. Spoločnosť bola nútená zaplatiť miliardy dolárov v rámci rôznych súdnych sporov.
- GlaxoSmithKline (GSK): v roku 2012 zaplatila 3 miliardy dolárov za nelegálnu propagáciu liekov, zatajovanie bezpečnostných informácií a podplácanie lekárov.
- Purdue Pharma a opioidná kríza: Purdue Pharma, výrobca lieku OxyContin, čelil obvineniam z prispievania k opioidnej kríze v USA. Spoločnosť súhlasila s vyplatením miliárd dolárov na urovnanie žalôb a vyhlásila bankrot.
Tieto prípady ukazujú, že farmaceutický priemysel môže mať vážne etické a právne problémy. Až príliš často sa v žalobách uvádza „podplácanie lekárov“. Otázkou je, nakoľko títo lekári ostali verní svojmu povolaniu a zdravie pacienta majú na prvom mieste a nakoľko sa z nich stali neetickí farmalobbysti. Ale to je otázka na svedomie každého z nich.
Zvláštne je aj to, že témy ako táto nie sú pod drobnohľadom médií hlavného prúdu. Al sa nejaká informáciu u nich aj vyskytne, zväčša ide o jeden článok, utopený v mori mnohých ďalších. To nás opäť stavia pred otázku, nakoľko pracujú médiá v spoločenskom záujme a nakoľko v záujme korporácií.
A posledná otázka, pred ktorú nás stavajú vyššie uvedené fakty, je nakoľko môžeme dôverovať týmto spoločnostiam, ktoré preukázateľne v minulosti ohrozili zdravie svojich klientov a boli postavené pred súd. A nakoľko môžeme dôverovať ich produktom, s dôrazom na tie, za ktoré oni sami nepreberajú zodpovednosť.
Posledná vec, určite sa oplatí pozrieť na oficiálnu stránku ministerstva spravodlivosti USA, ktorá informuje o škandále firmy Pfizer z roku 2009, v ktorom je okrem iného napísané, že farmaceutická firma súhlasila s priznaním viny z trestného činu porušenia zákona o potravinách, liekoch a kozmetike za nesprávnu značku Bextra s úmyslom podviesť alebo uviesť do omylu.
Je pravda, ze vsetci mame tendenciu svoje... ...
Veď práve preto že táto firma zohrala "... ...
15 rokov stará pokuta. Dokedy by o nej mali... ...
Nie som lekár aby som sa k tomu zodpovedne... ...
Pokiaľ by to bol omyl, to je ten lepší prípad.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty